Rekabet Avantajı

Ürün ve hizmetlerinizin uygun bir işletme pozisyonuna yerleştirilebilmesi.

competitive advantage

Müşteriler, bir ürün ya da hizmetin değer teklifini kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamaktadırlar. Bunun nihai amacı, müşterileri satın alma işlemlerini tekrarlamalarını sağlamaktır. Rekabet avantajı sağlamak adına , firmalar, tamamen benzersiz oldukları yönleri vurgulayarak rekabeti ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar. Ancak yine de müşteriler içlerinde geldiği gibi davranmakta ve doğru olduğunu hissetleri şekilde davranış göstermektedirler. İnsanlar tipik olarak, piyasa lideri bir ürünü seçmek gibi kendileri için en kolay erişilebilir olanı arzu etmektedirler. Rekabet avantajına sahip firmalar, rahatlık ve alışkanlık özelliklerini tehlikeye atmak istemezler.

Peki o zaman rekabet avantajı nasıl elde edilir? Öncelikle birinci seçeneği, rekabet avantajını uygularsınız. İkinci olarak da başlangıçta şirkete düşük maliyet, yüksek pazar payı ve yüksek karlılık sağlayacak şekilde pazar payı elde edebileceğiniz agresif fiyat politikası uygularsınız. Önce yapılan avantajlara ilişkin iletişim çok önemlidir. Müşteri alışkanlığını tesis etmek için ücretsiz ürün ve hizmetler sunmak zekice bir taktik olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketler ürünlerini güncel halde tutmak zorundadırlar ancak, yapılan değişikliklerin eskiye oranla rekabet avantajını koruyacak şekilde olduğu ve buna göre ürün ve hizmetlerin yeni versiyonlarının hazırlandığının anlatılması gerekmektedir. Müşteri deneyimini etkileyen dışa dönük süreç ve insanların oluşturacak şekilde işletmeye yön verilmesi gerekmektedir. Buna alternatif olarak müşteri deneyimi yani müşterilerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışması yapılması gerekmekte olup daha sonrasında organizasyon müşteri ihtiyaçlarını karşılayn sreçleri geliştirebilmekte ve bu sayede de zaman içerisinde ciddi manada bir rekabet avantajı elde edebilmektedir. Müşteriler, tüm iş süreçleri kendi ihtiyaçlarıyla aynı doğrultuda olduğunda en mutlu zamanlarını yaşamaktadırlar.

Takım kurma etkinliği programları ve deneyime dayalı ticari oyunlar çalışanlara yönelik olarak rekabet avantajının öneminin altının çizilmesi açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Bunlar aynı zamanda, rekabet avantajının sağlanmasına yönelik davranış ve zihin yapısının geliştirilmesi için de önem arz etmektedirler.

Size uygun en popüler programlarımıza göz atın.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Başka bir şey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz

Related Articles