Süreç gelişimi

Süreç gelişimi, verimliliği arttırmak adına bir sürecin tanımlanması, analizi ve sonrasında da geliştirilmesi yöntemlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Verimlilik, tam potansiyeli açısından hangi sürecin gerçekleştirileceğini tanımlamaktadır. Süreç gelişimi, ürün ya da hizmetin verimliliğini, maliyetini ve kalitesini arttırmak amacıyla tanımlama, analiz etme ve sonrasında da sürecin geliştirilmesine yönelik metotları bünyesinde barındırmaktadır. Bu da genellikle, görevlerine ya da süreçlerin değiştirilmesi ve

Bu tarz sistemlere uzun yılardır aşina olan çalışanlarda, değişimin gerekip gerekmediğine bakmaksızın mevcut süreçlere yapışıp kalma eğilimi bulunmaktadır. Süreç gelişiminin başlangıç safhalarında, personelin katkısını almak, dönüşümün çok daha yumuşak olmasıyla neticelenebilmektedir. Deneyimsel iş oyunları ve ekip kurma aktiviteleri, verimlilik artışına sebep olabilecek değişiklik prosedürünün anlaşılması yönünden çok önemli bir yöntemdir.

The Catalyst takım kurma etkinlikleri ürünlerinden olan, Need 4 Speed, süreç gelişiminin faydalarının altını çizen oldukça eğlenceli ve katılımı yüksek alıştırma olarak nitelendirilebilecek, zamanı ve işin doğruluğunu geliştirme amaçlı belli başlı kesik haldeki parçalardan takımların bir minyatür araba inşa etmesine dair bir etkinliktir. Bu etkinlikte takımlar birbirleriyle yarışmakta olup değişim ihtiyacına yönelik şevki arttırmak amacıyla rekabete sebep olacak şekilde, elde edilen skorlar açık bir şekilde lider panosunda paylaşılmaktadır. Bunun da ötesinde, tüm takımlar arasındaki ortalama bir performans puanı, en iyi uygulamaların paylaşılması, beceri transferi ve verimlilikteki genel artışın paylaşılması konusunda, takımları işbirliği içinde çalışmaya teşvik etmektedir.

Araştırmalar şunu göstermektedir ki, bu tarz süreçlerin oyunlaştırılabilme imkanı, elde edilen sonuçların, değişimin çok daha rahat bir şekilde kabulü ve gerekli süreç iyileştirmelerine dahil olma şeklinde iş hayatına çok önemli ölçüde yansıdığı gözlemlenmektedir.

Size uygun en popüler programlarımıza göz atın.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Başka bir şey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz

Related Articles