Dönüştürücü Düşünce

Bir değişim yaratmak ve elinizden gelenin en iyisini yapmak için kim olduğunuzu ve nasıl performans gösterdiğinizi inceleyin.

people playing as an orchestra for the first time in Catalyst team building activity Orchestrate

Dönüştürücü düşünme yöntemi, bireylerin ve ekiplerin değişim yaratmasına, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına ve sürdürülebilir bir başarıyı yakalamalarına olanak sağlamaktadır. Bir ekip olarak, dönüştürücü düşünce yöntemi ortak bir vizyon, hesap verebilirlik ve gerçeklik üzerine kurulu bulunmaktadır. Çoğu insan kendilerini daha fazlasını yapmak ve daha fazlasına sahip olmak için çabalamalarına neden olan kökleşmiş kendini kısıtlayıcı inanç sistemlerine sahip bulunmaktadır.

Bir ekipte bulunan dönüştürücü düşünme yöntemi, çoğunlukla dönüşümü benimseyen bir liderin yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar, yönetim, gözetim, işlerine organize edilmesi ve performans izlemesi gibi iyi bir liderde bulunması gereken temel liderlik özelliklerini dönüştüren liderlerdir. Hedeflere ulaşmaya yönelik açık bir şekilde ifade edilmiş vizyon ve buna göre yapılandırılmış bir eylem planı ile başarıya yönelik bir temel atarlar.

Dönüşüme dayalı düşünme sistemi, kişileri ve nasıl performans göstermeleri gerektiği konusuna odaklandığından, dönüşümü benimseyen liderlerin kişisel yönetim stiline sahip olmaları gerekmektedir. Ekiplerinde yer alan bireylerin çalışma stillerini anlar, bunlarar yönelik görevler verir, çalışanları motive eder ve yapılan hatalara bireye uygun şekilde yaklaşarak çözüm bulurlar. Bu sayede ekip üyelerinin ellerinden gelenin en yisini nasıl yapacaklarını keşfetmelerine yardımcı olur ve performanlarını en üst seviyelere çıkarmaları için onlara rehberlik eder.

Dönüşümü benimseyen liderler, hem eylemlerinde hem de konuşmalarında doğruluk ve tutku halinde hareket eden mükemmel rol modellerdir. Kendinden emin tutukulu ve pozitif yaklaşımlarıyla, "yapabiliriz" yaklaşımını karşı tarafa benimsetmektedirler. Yaratıcı düşünce ve inovasyonun teşvik edildiği bir ortam oluşturmak için ekiplerini dikkatlice dinlemektedirler. Bunu yaparken de hızlı bir şekilde düşünmeyi teşvik etmekte ve değişimin önündeki bariyerleri kaldırmaktadırlar.

Takım kurma etkinliği programları, dönüşüme bağlı düşünme sistemiyle mükemmel şeylerin elde edilmesi sürecinde önemli bir yansıtıcı metafor olarak da kullanılabilmektedir. Ekiplerin 2 saatten az bir süre içinde birlikte müzik yapmayı öğrendikleri Catalyst takım kurma programlarından Orchestrate buna güzel bir örnek teşkil etmektedir. Sınırlayıcı inançlarla mücadele edilmekte ve yapılandırılmış bir plan dahilinde normal işleyişin dışındaki görevlerbaşarıyla tamamlanarak kendine güven tesisi edilmektedir. Bunun da ötesinde, birlikte çalışmanın gücü zihnin değişmesine ve dönüşüme dayalı sonuçlar elde edilmesine sebep olmaktadır. Ellerinden gelen en iyi sürdürülebilir performansı elde etmek için ekipleri teşvik eden takım kurma etkinliği programlarını inceleyiniz.

Size uygun en popüler programlarımıza bakınız.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Daha başka birşey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz

Related Articles