Toparlanma

Toparlanma, işler beklendiği gibi gitmediğinde iyileşme ve devam etme yeteneğidir.

Resilience

Toparlanma, işler beklendiği gibi gitmediğinde iyileşme ve devam etme yeteneğidir. Verimsiz planlamadan veya kontrolümüz dışındaki durumlardan kaynaklanan bir aksilik yaşandığında, zor durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek ve olumlu deneyimlerden yola çıkmak hedeflerimize ulaşmamızı sağlar.

Toparlanmanın ilk adımlarından biri, durumu ve bu durum hakkında ne hissettiğinizi kabul etmektir. Oradan, tekrar ortaya çıktıklarında planlanmamış durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak stratejiler geliştirebilirsiniz.

İşlerin her zaman planlandığı gibi gitmediğinin farkına varmak, küçük aksaklıkları ve hataları yeniden çerçevelendirmenize yardımcı olacaktır. Beklenmedik bir şekilde gelişen olaylarla yüzleşmeyi öğrenin ve burayı bir öğrenme ve gelişme yeri olarak görün. Planlamayı unuttuğunuz bir şey olursa, bir dahaki sefere unutmazsınız! Hepimiz her şeyde iyi değiliz! Güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı kabul edin ve zorlukları daha da gelişmenin bir yolu olarak görün. Bu, pozitiflik ve iyimserlik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Olanlardan dolayı başkalarını suçlayarak zaman ve enerji israf etmemek önemlidir. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın ve ilerleme konusunda iyimser olun.

Beklenmeyeni kalıcı bir durum değil geçici bir aksilik olarak görmek toparlanmanızı sağlayacaktır. Yol boyunca karşınıza çıkacak aksiliklerin üstesinden gelebilmeniz için nihai hedefinize odaklanmanız ve ve bu hedefe bağlı olmanız gerekir.

Ekip liderlerinin her bireyde düşünce farkındalığı, pozitif düşünme ve kendine güven geliştirmesi önemlidir. Ekibinizi aksilikleri kişiselleştirmemeye ve kendini suçlamamaya teşvik edin. Bunun yerine, çözüme ve öğrenmeye odaklanın.

Ekip üyelerinin güçlü ilişkiler geliştirmesi ve birbirlerine karşı empati kurması için fırsatlar düzenlemek, ekip içerisinde güven oluşturacak ve engelleri aşmak için birlikte çalışmaya teşvik edecektir.

Size uygun en popüler programlarımıza göz atın.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Başka bir şey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz