Cesaret

Cesur ekipler güven, ait olma ve bütünlük ortamında çalışırlar.

courageous teams

Cesur ekipler güven, ait olma ve bütünlük ortamında çalışırlar. Daha iyisini başarmak için karmaşık projeleri hep birlikte üstlenirler. Mücadelelerle karşılaştıklarında birlikte sonuna kadar devam ederler ve değişimle korkusuzca yüzleşirler.

Cesur çalışanlar kendilerine inanırlar. Daha çok denerler, daha çok güvenirler ve konuları daha açık tartışırlar. Bir ekip üyesi olarak kendilerine değer verildiğini bilirler ve diğerlerine değer verirler. Ekibi tarafından güvenildiğini ve destek verildiğini hisseden bireyler konfor alanlarından çıkar ve yeni mücadelelerle yüzleşmeye hazır olurlar.

Cesaret, biraz zaman ve gelişmesi için pratik gerektirir. Ekip liderleri bu noktada çok önemli bir rol oynar. Liderler olumlu tavır sergilemeli ve ekip üyelerini istekli konuşma ve fikirlerini paylaşma konusunda cesaretlendirmelidir. Ayrıca, aktif dinlemeyi de bir alışkanlık haline getirmelidirler. Sorular sorarak diğerlerinin düşüncelerine ilgi göstermelidirler. İnsanların bir soru sorulduğunda cevabı bilmiyorlarsa bunu belirtmelerinin normal olduğu bir ortam oluşturmalılar. Herkes dahil edilmiş ve fikirlerine değer verildiğini hissettiğinde yaratıcılık ve tartışmalar akar gider.

Liderler çözüm odaklı açık ve dürüst iletişime teşvik etmelidir. Neyin yolunda gitmediğini tartışmak ve hassas konularla ilgili konuşmak isteyen ekip üyelerini desteklemelidirler. Konuşmak için cesaretlendirmek ekibin problemleri aşmasına, çözümler bulmasına ve cesur kararlar vermesine imkan tanır.

Her bir ekip üyesini, ekibe kattıkları değeri ve becerilerini tanımak için fırsatlar yaratmak önemlidir. Grup içerisindeki bireysel becerileri anlamak ve bunlara değer vermek fırsatları doğru şekilde değerlendirmeyi ve mücadelelere karşı bir amaç uğruna yüzleşmeyi sağlar. Zamanla ve paylaşılan tecrübelerle, riski mantıklı bir şekilde değerlendirebilir, hep birlikte kararlar verebilir ve aceleci ve verimsiz eylemlerden kaçınabilirler.

Size uygun en popüler programlarımıza göz atın.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Başka bir şey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz