Şirket içi Ürün Lansmanı

4 Eki 2013 tarihinde yayınlandı

Nestle, kendi çalışanlarının, ürünün ne kadar iyi bir ürün olduğunu anlamalarını ve daha sonra da kendi arkadaşları ve aileleri arasında marka elçisi olmaları gerektiğini fark etmiş bulunmaktadır. Firmanın vurgulamayı istediği en önemli özellik RAHATLIK idi.

Nestle Güney Afrika, yeni bir bebek maması çeşidini piyasaya sürmekteydi. Tek porsiyonluk torbalardaki besleyici mama Nestum& Cerelac’ın benzersiz özellikleri bulunmaktaydı. Müşterimiz, Ürün Yönetimi ekibi, bizden; firma bünyesindeki 500 çalışanına normal ürün gösterimlerinden çok farklı ve ofislere yol gösterecek bir lansman stratejisi geliştirmemizi istediler. .

Kendi çalışanlarının, ürünün ne kadar iyi bir ürün olduğunu anlamalarını ve daha sonra da kendi arkadaşları ve aileleri arasında marka elçisi olmaları gerektiğini fark etmiş bulunmaktaydılar. Firmanın vurgulamayı istediği en önemli özellik RAHATLIK idi.

Müşterinin Halkla İlişkiler Ajansı Ogilvy’s ile birlikte çalışarak, ürünün iyi yönlerini ortaya koyan 1 dakikalık bir reklam kampanyası yapmak üzere firma içinde bir yarışma tasarladık.Deneyime dayalı yenilikçi reklamımız Commercial Break, tam da bunun için biçilmiş kaftandı. Müşteri, bu yatırımından maksimum fayda sağlamak istiyordu ve bizler de bu sebeple, 6 hafta sürecek bir program tasarladık. İlk hafta, katılımcıları kendi ofislerindeki kantinde bir stand kurduk. Film kameraları, film çekim tahtaları, görsel senaryo taslakları, posterler ve bir sürü sahne malzemesinden oluşan bir set kurduk. Herhangi bir şeyden şüphelenmeyen personel, aktörlerin sahneye çıkmasını ve yönetmenlerin her an sağa sola emirler yağdırmaya başlamasını bekliyorlardı. Daha sonraki hafta sabah erkenden herkes, eğer bir yaratıcı yetenekleri olduğunu düşünüyorlarsa öğlen yemeğinde aşağıdaki kantine inmeleri isteyen bir eposta almıştı! Burada, çeşitli eğlenceli reklam kostümleri içindeki Dream Team Catalsyts asistanları tarafından karşılanmışlar ve oldukça hazırlıksız bir şekilde yakalanarak etkinliğe dahil edilmişlerdi.

Daha sonra katılımcılar öğle yemeğine geçtiklerinde onlarla gruplar halinde görüştük ve bu şekilde ortalığı telaşe katmamızın sebebinin tamamen bir zorlu görevle ilgili olduğunu kendilerine açıkladık. Bazı çalışma arkadaşlarıyla geçirecekleri ve orijinal, bilgilendirici ve ilginç bir Nestum and Cerelac reklam metnini sunmaları için 2 hafta süreleri bulunmaktaydı. Verdikleri tepki çok büyüktü. Binanın içinde heyecan dolu büyük bir uğultu vardı ve iki hafta sonra finalist seçilmişti. Beş ekibin fikri reklama dönüştürülecekti. Bu beş ekibin tamamı yerinde gerçekleştirilecek bir atölye çalışmasına davet edilmiş ve kendilerine teknik ekipmanlar gösterilmiş, ödül kazanacak bir reklam filmi çekmek için bir takım prensipler ve ipuçları verilmiş ve tüm bu deneyim süresince kendilerine koçluk ve mentorluk yapacak olan Dream Team Uzmanlarıyla tanıştırılmışlardı. Ortalama 4 saat sonra film gösterimi başlıyordu ve her bir ekibin kendi reklamı “gösterime hazır” halde bulunmaktaydı. Reklamlar şirketin dahili internet ağına ve YouTube’a yüklenmişti. Tüm çalışanlar, kendi favori gördükleri reklamı oylamaları yönünde teşvik edilmişlerdi.

Kazanan ekip, müşterinin tesislerinde gerçekleştirilen, göz alıcı bir törende anons edilmişti. Öte yandan, çok sayıda çalışanın katılımı, müşteri personelinin ürün hakkında daha çok mesaja ve eğitime maruz kalması yönünde büyük bir fırsat yakalanmasını sağlamıştı.

Müşteri elde edilen sonuçlardan çok memnundu. 5 mükemmel reklamla artık bütün bina yeni ürünü konuşuyordu! Zaten müşteriyle, tapmakta oldukları etkinliğe Catalyst’e özgü bazı sihirli dokunuşları nasıl yapabileceğimiz hakkında konuşuyorduk. Nestle’deki ürün lansmanları artık asla eskisi gibi olmayacaktı!

Tüm Örnek Çalışmalar