Yaratıcı Düşünce

Dünyayla olan ilişkimizi dönştürmek amacıyla, kavramlar arası yeni bağlantıların ortaya konulması.

creative thinking

Yaratıcılık, yeni bir şeyin ortaya çıkarılması olarak tanımlanmaktadır. Diğer yandan yaratıcı düşünce ise, daha çok bilişsel süreçler olup bunlar dünyayla olan ilişkimizi dönüştüren fikirlerin yaratımına dayanmaktadır. Yaratıcı düşünce ya da kavrayış yeteneği, sadece bütün olarak yeniden doğmaz daha çok mevcut kavramlar arasındaki yeni bağlantıların ortaya çıkarılması anlamına gelmektedir. Yaratıcı düşünce birçoklarının aklında bu şekilde yer etmektedir. Bir sonraki en iyi sonucu elde edemeyebiliriz ancak temel seviyede insanları özgür bırakarak verilen görevleri gözlemleyebilir, günlük performans gerçekleştirebilir ve bunları daha da iyileştirmek için yöntemler geliştirebiliriz. Görev odaklı şekilde yapılandırılmış çalışma ortamlarında, risk almak, dürtüsellik ve bağımsızlıktan korkulmakta ve bu sebeple de sıklıkla yaratıcı düşünceden sakınılmakta ve bu engellenmektedir.

Ödül imkanının olduğu bir çalışma ortamında, spontanite ve emprovizasyon yaratıcı düşünce için olmazsa olmaz unsurlardır. Bundan dolayı değerlendirmeye, inovasyona ve yaratıcı düşüncenin oluşturulmasına olanak sağlayan süreçler verimli fikirleri vücut bulduğu sürdürülebilir bir yaratıcı ortamın gelişmesi açısında oldukça büyük önem arz etmektedir.

Diğer yandan, herhangi bir şekilde kaosa neden olmamak adına, yaratıcı düşüncenin bilinen mevcut süreç ve yapının korunması fikriyle denge halinde bulunması gerekmektedir. Bu nedenle bunu etkili kılabilmek adına, bunun ortak bir vizyon üzerine tesis edilmesi gerekmektedir.

Geleneksel çalışma ortamının sınırlarını dönüştüren bir ortamda kritik düşünme ve problem çözme becerilerini gerektiren takım kurma uygulamalarının, yaratıcı düşüncenin gelişiminde fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Bir ekibin, talimatlar doğrultusunda kartondan F1 yarış arabası yapmak gibi bir hedefe başarıyla ulaşması için, takımlara amaçlarını en iyi gerçekleştirebilmelerine yönelik sorular sorup mücadeleye girişebilmeleri amacıyla yeni fikirler ve çözümlerle gelebilecekleri şekilde bir alan ve özgürlük sağlanması gerekmektedir.

Size uygun en popüler programlarımıza göz atın.
Karar verme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Başka bir şey mi arıyorsunuz?

Bizimle irtibata geçiniz

Related Articles