Bringing People Together  Lloydspharmacy

İnsanları biraraya Getirme

Yayınlandı 22 Eki 2013 Mark Davenport tarafından

"Güven ve itimada dayalı tüm etkinliklerde, profesyonellik, müşteriye odaklanma ve etkinliğin teknik açıdan yürütülmesi her zaman en önemli unsurdur. Catalyst’te deneyimlediğim güven ve itimat, 7 yıldan bu yana kaliteli bir hizmetin verilmesi, beklentilerimizi aşılmış olması ve organizasyonu beni bu zamana kadar asla yarı yolda bırakmamasına dayanmaktadır." - Lloydspharmacy

Q&A

(Tüm cevaplar Lloydspharmacy tarafından verilmektedir)

Etkinliğin amacı neydi?

İnsan Kaynakları Departmanı esasen yeniden yapılandırılmıştı ve insanların bir araya getirilmesi, yeni İnsan Kaynakları vizyonu ve değerler sistemine dahil edilmeleri gerekmekteydi. Bir İnsan Kaynakları departmanının şirket dışında bir gün geçirmesinin temel unsuru, ekip benzersiz ve unutulmaz bir ortak deneyime katılmalarını sağlayarak bir araya getirme arzusuydu.

Benim için bu konuyla ilgili doğal esin kaynağı Catalyst Teambuilding olmuştur ve çok sayıda etkinlik yönetimi ve ekip geliştirme organizasyonu kullanırken, bütçe büyük olduğunda ve bana bu konuda yardımcı olacak bir firma aradığımda Catalyst her zaman benim ilk tercihim olmuştur.

Neden Catalyst Teambuilding?

"Güven ve itimada dayalı tüm etkinliklerde, profesyonellik, müşteriye odaklanma ve etkinliğin teknik açıdan yürütülmesi her zaman en önemli unsurdur. Catalyst’te deneyimlediğim güven ve itimat, 7 yıldan bu yana kaliteli bir hizmetin verilmesi, beklentilerimizi aşılmış olması ve organizasyonu beni bu zamana kadar asla yarı yolda bırakmamasına dayanmaktadır.

Neden bu şekilde bir orkestra organizasyonu?

Gerçekten tamamen benzersiz bir etkinlik olmasını istiyordum....insanların zihinlerini ve muhtemelen neyin mümkün olduğuna dair bazı sınırlayıcı inançları zorlayacak birşeyler olmalıydı. Ben de bu nedenle Orkestra'yı seçtim ve daha sonrasında etkinliğin firmamıza uyarlanması, konumlandırılması ve oldukça özel ihtiyaçlarımıza yönelik deneyimi konusunda Muhasebe Müdürüyle yakinen çalışmaya başladık.

Bu etkinlik nasıl gerçekleştirilecekti?

Etkinliği kasten oldukça sade bir şekilde konumlandırdık, bu plana göre 70 kişilik bir grup oturmaktaydı ve gayet dinlendirici ve derin düşüncelere dalınmasına yardımcı olan bir müzik çalan bir grup müzisyeni dinleyeceklerini düşünüyorlardı. Derken birden bir sürpriz oldu ve roller birden değiştirilerek önümüzdeki 2 saat içinde bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenecekleri kendilerine söylendi ve daha sonra da 70 kişilik bir orkestra olarak bir müzik parçasını çalmak üzere geri geldiler.

Tercih edilen enstrümanlara yönelik kısa bir kapışmanın ardından, ekip; nefesli sazlar, yaylılar ve perküsyon olacak şekilde gruplara ayrılmıştı. Bir sonraki 90 dakika boyunca, ekiplere belirlenen müzik parçasını nasıl çalacakları, adım adım, kimseyi arkada bırakmadan dikkatli bir şekilde öğretilmişti. Kendine güven iyice büyümüş ve nelerin mümkün olabildiğine dair hissiyat artık ortaya çıkmaya başlamıştı.

İşe yaradı mı?

70 kişilik bir ekibin, bu kadar kısa bir süre zarfında, bir müzik parçasını bu denli güzel çalabileceğine inanmamıştım. Ekipçe gösterilen gayret, kıran kırana mücadele etme isteği ve birbirini destekleme sayesinde açıkça üstesinden gelinemez bir görev başarıyla yerine getirilmişti…bu, değişim ve yeniden yapılanmanın herhangi bir sürecine yönelik de güçlü mesajlar içermekteydi.

Profesyonel müzisyenler, hem müzisyen hem de koç olarak birinci sınıftılar

Salondaki enerji deneyimlenmeye değerdi…insanlar çok heyecanlıydı…başardıkları şeyden, ekibin gücünden ve geleceğe yönelik iyimser bakış açıları geliştirdiklerinden heyecan duymaktaydılar. İki hafta geçtikten sonra bile hala bu etkinliği konuşuyorlardı!! Ayrıca, etkinliğe ilişkin bir DVD nin, ekran koruyucuların ve Mouse padlerin kullanımı bu olumlu hislerin devamlı surette hatırlanır olmasına ve tekrardan o gününün yaşatılması yardımcı olmuştu.

Olağanüstü bir etkinlik.….muhteşem organizasyon.

Tüm Örnek Çalışmalar