team building in russia

Rusya'da takım kurma etkinlikleri

7 Oca 2019 tarihinde Maria Varlamova tarafından yayınlanmıştır.

Rusya’nın önde gelen MICE yayıncısı Maria Varlamova ile yapılan bir röportajda, kendisi insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ile Rusya’daki takım kurma etkinliklerine yaklaşımdaki değişiklikleri anlatıyor. Bu çok önemli mülakatın bir kısmını aşağıda bulacaksınız..

Maria Varlamova, “ Rusya’daki takım kurma etkinliklerindeki esaslı dönüşüm dünyanın en büyük takım kurma etkinliği firması Catalyst Global burada lisanslı bir temsilci kurduğunda gerçekleşmişti” demektedir. “Catalyst Rusya kurulduktan iki yıl sonra hangi takım kurma etkinliğinin daha etkili olduğuna dair bakış açısı büyük ölçüde değişmişti”

Catalyst Rusya açılmadan önce takip ettiğiniz temel süreçler nelerdi?

“Bu network’e dahil olmak için, bizim işimiz Pazar payı, müşteri memnuniyeti ve tekrar rezervasyonlarının yüzdesi dahil olmak üzere birkaç kriterle değerlendirilmekteydi. İşte bu sebepten dolayı Catalyst yüksek standartları olan bir global bir network’dür. Netice itibariyle oldukça ucuz görünen pek çok takım kurma etkinliği firması bulunmaktadır ancak paranın karşılığında herhangi bir değer yaratmamaktadırlar. Catalyst, networküne dahil olan firmaların standartlarını da yükseltmelerini sağlamaktadır.

Bu yıl Catalyst Global 30 yıl dönümünü kutluyor. Catalyst Global network’ü şu an itibariyle dünyanın her yerine yayılmış 45 takım kurma etkinliği firmasından oluşuyor ve hepsi de aynı hedefi paylaşıyorlar- kendi ülkelerindeki en iyi takım kurma etkinliği organizasyonu firması olmak. Catalyst Global Network’ün mottosu ve sloganı Takım Kurma Etkinliğinde Mükemmeliyet tir. Bu network’e dahil olan firmalar takım kurma etkinliği hizmetlerini makul fiyatlara sağlamakta olup bundan da önemlisi network de bulunan firmaların ürün ve hizmet kalitesini de yükseltmektedir. KPI firmamızın, Catalyst Network tarafından kabul edilebilir standartlarda olmasından dolayı çok memnunuz.

Sizin programlarınız arasındaki temel farklar nelerdir?

Catalyst takım kurma etkinliklerinin temel prensibi, etkili ve sonuç odaklı bir takım kurma etkinliğinin gerçekleştirilmesidir. Catalyst Global network’üyle olan bağlantımız sayesinde, sadece ülkemize özel inovatif ürünleri meydana getirmemize imkan sağlayan benzersiz bir uzmanlığa sahip bulunmaktayız.

Örneğin, katılımcılar kendilerini bir tuvali boyayan ya da mukavva parçalarından bir yarış arabası yaparak daha sonra da bunu birbirine karşı yarıştıran bir ekipte bulabilmekte ya da belki de 2 saat gibi bir süre içinde bir orkestrada enstrüman çalar hale gelmiş olarak bulabilmektedirler. Katılımcılar günlük hayatlarında yaptıklarının çok dışında yeni, alışılmadık ve yaratıcı bir etkinliğin içinde kendilerini bulabilmektedirler ve bunu yaparken de çoğunlukla daha önce hiç birlikte çalışmadıkları insanla birlikte bir ekip içerisinde iş birliği yapmaktadırlar. Daha da ötesi, bu takım kurma etkinliklerinden kazanılan elle tutulur sonuçlardır- Benzersiz bir şekilde tasarlanan Big Picture ya da F1 Racing Car etkinlik sona erdikten sonra bile, ofiste ekiplere kazanımlarına dair bir hatırlatıcı olarak muhafaza edilebilmektedir

Ve elbette, sağladığımız hizmetler temel farklılıklar da bulunmaktadır. Pek çok firma Catalyst ‘in ürün IP sini kopyalamaktadır. Açıkçası çoğu kez denemişler ancak programı mükemmel kılan ve olağanüstü sonuçlar veren hassas detayları kaçırmaktadırlar..

>”Takım kurma etkinliği”dışında çok daha spesifik hedefleri yakalamak mümkün müdür?

170 adet Catalyst Global takım kurma etkinliğinin her biri, ister basit bir şekilde eğlenceli olarak ortak deneyimi vurgulayan, liderlik becerilerini, etkili iletişimi, ekip çalışmasını geliştiren, marka farkındalığı arttıran çalışmalar olsun ister interaktif iş oyunlarında çok daha derinlemesine bir ticari öğrenme fırsatı yaratmış olsun hepsi de elde edilen sonuçların bir süzgeçten geçirilmesiyle tasarlanmışlardır. Bunun da ötesinde, bizim temel hizmetlerimizden birisi de müşteri ihtiyaçlarına özel tasarımlar hazırlamaktır. Özellikle tekliflerimiz arasında liderlik becerilerinin, ekip çalışması becerilerinin geliştirilmesi, satışların arttırılması, personel arasında marka farkındalığının geliştirilmesi gibi konulara da yer verilmektedir. Marka farkındalığının geliştirilmesi özellikle, şirket piyasaya yeni bir ürün çıkarırken oldukça faydalı olmaktadır. Bizler şirketler kendi belirledikleri ihtiyaçları doğrultusunda ekiplerini kurmaları için bir fırsat veriyoruz.

team building in russia

Programlarınız kimler tarafından tasarlanmak ve geliştirilmektedir?

Ürünler, Catalyst Global tarafından piyasaya sürülmek üzere tasarlanmakta ve geliştirilmekte olup 174 üründen 32 adedini, Rusya’daki kültürel farklılıklara uygun gelecek şekilde özel olarak tasarlamış bulunuyoruz. Catalyst Global’in İngiltere, Avustralya, Endonezya ve Yeni Zelanda’da merkez ofisleri bulunmakta olup ürünlerin ilk olarak ortaya çıkışları yoğun bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından meydana gelmektedir. Süreç öncelikle ihtiyaçların neler olduğunu iyice anlamak adına Catalyst networküne bağlı 45 adet takım kurma etkinliği firmasından gelen geri bildirimlerin dinlenmesiyle başlamaktadır. İlk geliştirme sürecinin ardından, beta ürünler network tarafından deneme ve teste tabi tutulmaktadırlar.

Rusya’da uygulamakta olan ürünlerin pek çoğu bugünkü seviyeye ulaşan kadar 15 yıldan fazla süredir, test edilip modifiye edilmiştir. Öğrenim çıktılarımız, bizim lisans anlaşmalarımızın bir parçası olarak tarafımıza tedarik olunan geniş kapsamlı ürün kitapçıklarından edinilmektedir. Bu kitapçıklar salonun nasıl hazırlanacağı, etkinlik hazırlıkları, etkinlik personeli eğitimi, sunucu için tavsiye edilen metin ve çok daha fazlası şeklinde detayı bünyesinde barındırmaktadır. Her şeyden öte takım kurma etkinliğinin başarısının % 90 ı dikkatli bir hazırlık aşamasına bağlı bulunmaktadır. Bu detaylı kılavuzlar, eğitim toplantıları ve Catalyst Global’i 24 saat desteği network ürünlerinin en yüksek standartlarda sunmalarına olanak sağlamakta ve bu sayede Catalyst Global’in Takım Kurma Etkinliğinde Mükemmeliyet mottosuna sadık kalınmaktadır.

Sadece bir haftalık bir süre içinde etkili bir takım kurma etkinliğini bir araya getirmek mümkün mü?

Elbette bu ideal bir süre değil ancak yapabiliriz. Bir haftalık süre, müşteri hedefleri ve amaçlarının anlaşılması, çözüme uygun doğru ürünün tespit edilmesi ve bunun uygun gelecek şekilde uyarlanmasını kapsamaktadır. Eğitimli personel ve yüklenici ekip ve gerekli tüm destekler de dahil olmak üzere mükemmel bir organizasyona sahibiz. Dürüst olma gerekirse, temel işlere başlamadan önce çizimden itibaren benzersiz bir program geliştirmek istiyorsak, en hafif deyimiyle bu orta karar bir sonuç olacaktır. Maalesef ortada buna teşebbüs etmeye çalışan bazı takım kurma etkinliği organizasyonları ve etkinlik planlayıcılar bulunuyor. .

team building in russia

Müşterinin özel ihtiyaçlarını program adaptasyonunda göz önünde bulunduruyor musunuz?

Ürün paketimizde, müşterinin gereksinimlerin karşılayacak tasarım modifikasyonlarını bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar arasında, şirket renkleri, logolar, marka bilgisi hakkında firmaya özel sorgu elemanları ve bunun benzeri unsurlar da bulunmaktadır. Elbette bu resmin büyüğüne etki etmekte - programı gerçekleştirecek unsurlar şirketin değerler sistemine, genel insan kaynakları stratejisine ve o zamanki özel hedeflerine uygun olmaktadır.

Düzgün bir şekilde adapte edilmiş bir programda katılımcıların temel öğrenme unsurlarını sezgisel olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu öğrenme unsurlarının aynı zamanda oturumun sonunda kapsamlı bir bilgilendirme vasıtasıyla da önemli noktaları incelenebilmekte ya da üzerinde çalışılabilmektedir.

Etkinlik ajanslarıyla çalışırken temel prensipleriniz neler olmaktadır?

AMüşterilerimizin %70 i etkinlik ajansları ve MICE firmalarıdır. Burada bizim amacımız mükemmel bir yüklenici olarak hizmet vermektir. Bir etkinlik ajansında çalışmış olduğumda bu benim çoğunlukla hayal ettiğim bir şeydi ve mükemmel bir yüklenicinin nasıl olacağı hakkında gerçekten ciddi bir alt yapı olduğuna inanıyorum.

Bunlar arasında uyarlaması yapılabilecek nitelikte geniş bir seçenek listesine ve programın geneli hakkında açık bir şekilde iletişim kurabilmek yeteneğine sahip olmak gerektiğini düşünüyorum. Etkinlik acenteleri için anahtar teslimi takım kurma etkinlikleri sunuyoruz.

Normalde acentenin sorumluluğunda olan konulara müdahil olmuyoruz. Elbette öngörülemeyen durumlarda talep edilmesi halinde yapabildiğimiz ölçüde elimizin taşın altına sokup yapabileceğimiz ne varsa ortaya koymaktan çekinmiyoruz. Yüksek seviyedeki iletişim becerilerimiz sayesinde son kullanıcıyla gerektiğinde iletişime geçmemizi saplıyor bu sayede de ne bizim takım kurma etkinliği tedarikçisi ne de yüklenici olarak hizmet verdiğimiz acente arasında müşteri iletişimi açısından ya çok az farklılıklar olabiliyor ya da herhangi bir farkla karşılaşmıyoruz. Acenteler de kendilerini temsil etmemizden gayet büyük bir memnuniyet duymaktadırlar.

Personel seçiminde sizin için en önemli unsurlar nelerdir?

Bizim sektörümüzde buna gerçekten tutku ve profesyonellik şeklinde cevap verebilirim. Evet sorumluluk, arkadaşlık ve tutku bunun olmazsa olmazları. Biz bir aile gibiyiz. Acil bir iş varsa asla ofisi terk etmeyiz. Hafta sonların da dahi müşteri taleplerini karşılamak ve onlara tavsiyelerde bulunmak için görevimizin başındayız. Yaptığımız işi seviyoruz ve yeni personelimizin de bu dünya görüşüne uygun davranması gerekiyor.

team building in russia

Kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlar sunmayı nasıl yönetebiliyorsunuz?

Evet bizler denenmiş ve test edilmiş orijinal ürünler sunuyor olmamıza rağmen halen müşterilerimize uygun fiyatlar teklif edebiliyoruz. Bunun da sebebi ürünlerin geliştirmesine değil onların firmalara uyarlanmasına artık para harcamamızdır.

En önemlisi, bizi hedefimiz müşterilerimizin devamlı olarak bize geliyor olmaların sağlanması olduğundan fiyatlama modellerimiz de zaten bu özelliğimizi yansıtmaktadır. Yaptığımız işteki değişikliği görmek adına müşterilerimizle daima uzun soluklu iş birliktelikleri kurmak istiyoruz. Bir müşteriden tek etkinlikte muazzam paralar kazanıp daha sonra o müşteriyi görmemem gibi bir politikamız bulunmamaktadır. Mükemmel hizmet verdiğimizde ve iyi fiyat sunduğumuzda (burada en ucuz değil en iyi fiyattan bahsediyoruz) müşterilerimizi bizim hizmetlerimizi kullanmaya devam edeceklerini ve elde ettikleri deneyimleri konuşmaya devam edeceklerini biliyoruz. İşte bu paha biçilmez bir değerdir. Tekrardan bize dönen müşteri oranımız %70ler civarındadır. MICE şirketleri ve etkinlik acenteleri açısından bakıldığında bu rakam çok daha yükseklere çıkmaktadır. Bunun, Rusya pazarında ortalama %30 lar seviyesinde olduğu düşünülürse bu çok büyük bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

MICE-firmaları için ne gibi çözümler sunuyorsunuz??

Bizler bu firmalar için takım kurma etkinliği yüklenicisi olarak hizmet vermekteyiz. Herhangi bir şekilde değer kaybetmeden tüm faaliyetlerimizi İngilizce olarak yürütüyoruz. Merkez ofisimiz Londra da olduğundan, tüm basılı malzemelerimiz İngilizce olarak bulunmaktadır. Rusya’nı her yerinde hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 20 den fazla şehirde ziyaretlerde bulunduk. Belli başlı yerle haricinde, takım kurma etkinlikleri alanında teknoloji ve uzmanlığa sahip yükleniciler bulmak gerçekten çok zor. Bizler de bu ihtiyacı karşılıyoruz.

Catalyst Rusya, markası kalitenin garantisi olan uluslararası güçte bir şirketin parçasını oluşturmaktadır. Bu da bize oldukça çok fazla avantaj sağlamaktadır. Yabancı müşteriler Rusya da bir takım kurma etkinliği için teklif aldıklarında bu etkinliğin Catalyst ‘İn lisanslı bir program olması, Lisanslı bir Catalyst ortağı tarafından yürütülmesi çoğunlukla bizim siparişi almamıza büyük ölçüde katkıda bulunuyor. .

Catalyst Russia – organizasyonunuzdaki değişimin en büyük yardımcısı!

Maria Varlamova

CEO - Fabrika Sobitiy, Event Factory

Rusya'daki en büyük ve en prestijli festivallerde çalışmış bir tiyatro prodüksiyon mezunudur ve Event Factory'nin kurucusudur.

Tüm maddeler

Tavsiye edilen okumalar